Leczenie i profilaktyka paradontozy

Paradontoza (objaśnienie-wikipedia.org) stanowi obecnie jedną z chorób cywilizacyjnych, gdyż choruje na nią ponad połowa populacji mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych. W jej rozwiniętym stadium pacjenci nieraz tracą zęby, które wypadają wskutek osłabienia ich powiązania z dziąsłami. To zaburzenie rozwija się przez wiele lat, więc przy wczesnym wykryciu paradontozy można z powodzeniem ją leczyć, zapobiegając utracie uzębienia. Niestety, paradontoza toczy się po cichu, przez długi czas nie dając objawów, więc pacjenci, którzy nie chodzą do dentysty, mogą zostać zaskoczeni rozchwianiem zębów w ostatnim jej stadium. Paradentozę u swojego pacjenta bez problemu wykryje każdy stomatolog.

Leczenie zębów w Poznaniu nie jest już problemem, ponieważ to miasto, w którym funkcjonują świetne gabinety (dentysta-stomatolog.com > Poznań), warto więc czasami chociaż profilaktycznie zajrzeć do jednego z nich, aby uniknąć przyszłych kłopotów. Dentysta podpowie nam również, jak przy pomocy kilku prostych czynności można zapobiegać tej chorobie lub łagodzić jej przebieg. Podstawową kwestią jest tu regularne szczotkowanie zębów, które usuwa z ich powierzchni część kolonii bakteryjnych i produkowany przez nie osad, zanim ten zdąży stwardnieć. Trzeba jednak pamiętać, aby szczególnie dokładnie myć zęby u ich nasady. Warto także oczyszczać powierzchnie międzyzębowe za pomocą nici stomatologicznych, gdyż wprawdzie osadzonego tam kamienia nie widać, ale również powoduje on paradontozę. Od czasu do czasu warto przepłukać usta płynem dezynfekcyjnym, aby utrudnić życie drobnoustrojom. Preparaty na bazie chlorheksydyny pomagają także rozpuszczać kamień, który już jest obecny na zębach, oraz łagodzą podrażnienia. Warto również stosować dietę, która dostarcza jak najmniej pożywki w formie cukru bakteriom, a jak najwięcej dobroczynnych minerałów i witamin organizmowi, w tym również dziąsłom. Przy paradontozie nieraz stosuje się płukanie kieszonek w dziąsłach wodą pod ciśnieniem, aby je oczyszczać. Pomocą służą także preparaty łagodzące stany zapalne w jamie ustnej, np. płukanki ziołowe. Ważnie jest również regularne usuwanie kamienia nazębnego podczas zabiegu, który wykonuje dentysta. Poznań to miejscowość, w której bez problemu można skorzystać z opieki stomatologa podczas profilaktyki i leczenia paradontozy. Niemniej jednak, warto również samemu starać się jej zapobiegać, dbając o zęby w domu.

 

2 komentarzy

  1. Barbara

    Trzeba pamiętać o codziennym myciu zębów i regularnych wizytach u stomatologa, a nie będzie problemu z paradontozą

    Odpowiedz
  2. Hrabina

    Nitkowanie zębów też jest ważne i ograniczenie słodyczy w diecie typu ciasta czy czekolady

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>