Problematyczne ósemki

Zęby mądrości potrafią nam nastręczyć wiele kłopotów. Często powodują sporo bólu, narażają nas na nieprzyjemne procedury medyczne oraz zaburzają ustawienie innych zębów.

Czy ósemki są nam potrzebne?

Uważa się, że ósemki {wikipedia.org}, które zwykle wyrzynają się do 25 roku życia, nie pełnią żadnej istotnej funkcji. Często konieczna jest po prostu ich ekstrakcja, gdyż powodują liczne problemy. Zdarza się tak, że zęby te zaczynają się pojawiać znacznie później niż w okresie wchodzenia w dorosłość. Mogą nam sprawić niezłą niespodziankę w wieku na przykład 40 lat. Z drugiej strony, u niektórych osób nie wyrosną one wcale. Często ich wychodzenie zostaje zatrzymane, gdyż ząb nie ma miejsca lub rośnie w nieodpowiednim kierunku, klinując się o korzeń zęba siódmego. Ósmy ząb, który zostaje zatrzymany, wcale nie jest powodem do radości. W zasadzie jego posiadanie może być bardzo niekorzystne. Często powoduje objawy, które w żaden sposób nie nakierowują nas na problem dentystyczny. Dobrym przykładem są migrenowe bóle głowy, które mogą być wywoływane właśnie przez ukrytą w dziąśle ósemkę. Jeśli więc odczuwamy ból głowy, którego nie można wytłumaczyć żadnymi przyczynami, z pomocą przyjdzie nam dobry dentysta.

Gdańsk to miasto, w którym bez problemu znajdziemy kompetentnego specjalistę {dentysta-stomatolog.com > Gdańsk}. Jedną z tendencji jest także kierowanie na badania pacjentów w określonym wieku, aby sprawdzić, jaki jest status ósemek. Ma to z pewnością swoje wady i zalety. Badanie rentgenowskie pokaże nam na przykład jak ustawione są ósemki. Jeśli kierują się one do przodu, naciskając na ząb siódmy, to nie ma szans na wyrznięcie się takiego zęba. Zwykle konieczne jest chirurgiczne usunięcie. W każdym przypadku przyda się nam dobry stomatolog. Gdańsk posiada dobrze zorganizowaną bazę stomatologiczną. Liczne gabinety podejmą się leczenia.

Częstym problemem są zaburzenia ortodontyczne spowodowane wyrzynaniem się ósemki. W łuku zębowym brakuje miejsca, a rosnąca ósemka powoduje jeszcze większy tłok. W takim przypadku konieczne będzie leczenie ortodontyczne lub nawet ekstrakcja zęba. Kontrowersyjnym zagadaniem jest także postępowanie w przypadku próchnicy ósemki. Jeśli chodzi o każdy inny ząb to zwykle walczymy do końca, aby utrzymać go jak najdłużej. Ekstrakcja jest ostatecznością. Z ósemką jest odwrotnie. Najczęściej lepiej jest wyrwać ząb, niż leczyć go za wszelką cenę. Możliwości ratowania zęba są ograniczone niekorzystną anatomią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>