Wady zgryzu

Według statystyk różnego typu wady zgryzu dotykają ponad połowę populacji. Są dziedziczne. Oznacza to, że jeśli z tym problemem borykało się któreś z rodziców, problem może wystąpić również u dzieci. Istnieje też wiele chorób i szkodliwych nawyków, które mogą się przyczynić do powstawania wad zgryzu. Jest to między innymi rozszczep podniebienia lub wargi, przedłużone karmienie butelką, stosowanie smoczka, ssanie kciuka, urazy mechaniczne czy guzy jamy ustnej lub szczęki. Problem jest duży. Niestety, tylko niewielki odsetek osób zgłasza się do ortodontów w celu podjęcia leczenia. To błąd, bo nieleczone wady zgryzu mogą mieć poważne konsekwencje dla organizmu zwłaszcza dzieci. Prowadzą one do uszkodzenia zębów stałych, ich szybszego ścierania, a czasem nawet problemów z ich prawidłowym wyrastaniem. Wady zgryzu utrudniają ich higienę, przez co są one narażone na próchnicę, choroby dziąseł, a nawet schorzenia stawów skroniowo-żuchwowych. Dzieci z nieleczonymi wadami zgryzu mogą mieć problemy z wymową, a czasem kłopoty z żuciem i gryzieniem, co może wpływać w sensie negatywnym na układ pokarmowy. Osoby dorosłe podobnie jak dzieci cierpią z powodu wad zgryzu, z tym, że następstwa są rozłożone w czasie. Stłoczenie zębów utrudnia ich czyszczenie co sprzyja szybkiemu rozwojowi próchnicy. Istnieje również ryzyko odkładania się kamienia nazębnego. Kamień z kolei bywa przyczyną paradontozy. Źle ułożone zęby łatwiej się ścierają i kruszą. Mogą też powodować bóle żuchwowo-skroniowe.

Wady zgryzu są też przyczyną kompleksów i zaniżonej samooceny. Piękny uśmiech to pewność siebie, a to przekłada się na sukcesy zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. W każdym gabinecie dentystycznym w Olsztynie możliwe jest leczenie wad zgryzu u osób w różnym wieku. Trzeba mieć jednak świadomość, że wady wykryte wcześnie są najłatwiejsze do usunięcia. Pacjenci mają do wyboru nowoczesne aparaty stałe i ruchome. Aparaty ruchome to takie, które pacjent może sam zdejmować. Noszone są one przez kilkanaście godzin na dobę. Decyzję ile podejmuje lekarz. Tradycyjny aparat składa się z akrylowej płyty i drutów. Polecany jest w leczeniu dzieci i młodzieży. Aparat stały jest naklejony specjalnym klejem na zęby. Nie zdejmuje się go. Aparaty są różnego typu, między innymi metalowe (różne typy) i kosmetyczne np. ceramiczne, kryształowe, szafirowe, plastikowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>